Akcja "Żonkile" w Szkole przy Teatralnej z okazji 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim

"Łączy nas pamięć" - pod takim hasłem uczniowie szkoły przy Teatralnej w Pile pod kierownictwem pani Kingi Mikołajewskiej i dyrektora szkoły - pana Piotra Halamy, po raz pierwszy włączyli się do akcji edukacyjno-społecznej pn. "Żonkile".

19 kwietnia 2018 roku przypadła 75. rocznica powstania w getcie warszawskim - pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie i największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.  Z tej okazji, na specjalnie przygotowanej lekcji historii,młodzież obejrzała film pt. "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim w 1943" oraz wystawę pn. "Łączy nas pamięć" Film pozwolił uczniom poznać prawdziwe historie ludzi,którzy przeżyli powstanie. Dzięki tym wspomnieniom,  młodzi ludzie z dumą nosili symbol szacunku, pamięci i godności dla powstańców - kwiat żonkila.

Akcja "Żonkile" miała przypominać młodemu pokoleniu heroiczną walkę w getcie warszawskim oraz podkreślić wspomnianą historię i świadomość Polaków i Żydów.